Orientalistický expres se musel v posledních skoro dvou letech podívat na SARS-CoV-2 a s ním související protipandemická opatření jako na výzvu. Aby nám tak říkajíc „neujel vlak“… Snažili jsme se proto vzniklé situace využít pro ty aktivity, u nichž online/digitální realizace bude spíše výhodou. Proto jsme letos na jaře, resp. v letním semestru, s kolegy připravili akreditovanou sérii přednášek „Orientalismus po Saidovi“. Kurz proběhl distančně (v souladu s nařízeními FF UK) a jeho nahrávky jsou a trvale budou k dispozici jak na našem YouTube kanálu, tak v audio podobě jakožto minisérie #orientalismus našeho podcastu Steppin into Asia.

Ten se nám podařilo celkem dobře rozjet, a tak slavíme již přes 1000 stažení. Připravujeme proto prémiovou epizodu „extra“ #deeptalk rozhovoru se zahraničním hostem, abyste měli co poslouchat při předvánočním uklízení. V prosinci budeme také veřejně nahrávat další díl z minisérie #orientalismus s Petrou Košťálovou (ÚVS FF UK), a to za účasti publika z řad studentů „orientalistiky“.

Po dlouhých měsících příprav jsme také konečně zprovoznili online databázi digitálních projektů, nástrojů a online dostupných zdrojů užitečných při studiu „orientalistiky“. Projektu jsme dali název Všeobecné zrcadlo digitální Asie a prezentovali jsme ho na druhém ročníku brněnské konference Digitální data perspektivou humanitního vědce, kde se setkal s pozitivními ohlasy našich kolegů. Více o tomto interaktivním projektu si můžete přečíst na této stránce, kde je i celý k dispozici.

V neposlední řadě pak pracujeme na agregátoru novinek a oznámení z akademického prostředí asijských studií (resp. „orientalistiky“). Ve své podstatě jde o bota, který jako hlídací pes monitoruje vybrané weby (zahraničních univerzit, knihoven atd.) a nově zveřejněné příspěvky z jejich feedů posílá do designovaného kanálu na našem komunitním fóru na Slacku. Brzy bude také zprovozněno agregování příspěvků z Twitter seznamů (jako je např. tento) a mailing listů (H-Net, AAS atp.). To jsou již ovšem naše plány na příští rok. Tak nám držte palce! Orientalistický expres rozhodně nezpomaluje a na trati není hlášeno žádné zpoždění.

Kategorie: Oznámení