Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Vánoční večírek orientalistů

16. 12. 2021 @ 17:00 23:00

Kampus Hybernská

Hybernská 4
Praha 1, Praha 110 00 Česká republika
+ Google Mapa
http://www.kampushybernska.cz


Tradiční vánoční veselí pořádané studenty tří spolků. Zváni jsou všichni studenti KBV, ÚAS a KSI, nikoli jen řádní členové spolků! 🙂

Program

17-19:00 přednáška (veřejné nahrávání podcastu)
– host: Petra Košťálová (ÚVS)
– téma: Putování Šimona Polského: cesty a setkávání arménského poutníka ze Lvova 

19-23:00 afterparty

Abstrakt přednášky z cyklu #orientalismus

Šimon Polský, arménský písař ze Lvova, se vydal roku 1608 na takřka desetileté putování Osmanskou říší. Zanechal po sobě obsáhlý cestopis a také kratší kolofony, v nichž komentoval tehdejší situaci. Několik let strávil v Istanbulu a delší dobu pobýval také v Káhiře a Jeruzalémě; na své pouti do arménského kláštera sv. Jana Křtitele projel celou střední a východní Anatolií a navštívil i italská města (Řím a Benátky). Šimonův text (sám na pomezí imagologie, etnologie a historie) nás zavádí hned na několik „pomezí“ – coby věřící apoštolské arménské církve, obklopen prostředím polským a německým, překračuje hranici s kategorií Orientu na Dunaji, aby své souvěrce našel všude podél tzv. tatarské stezky na cestě dnešním Rumunskem a Bulharskem. Největší arménskou komunitu ale nachází v Istanbulu, kde se cítí paradoxně jak jako doma, tak jako dvojnásobný cizinec – Armén z diaspory, který se snaží sžít s osmanskou arménskou realitou a vyrovnat se se svým postavením evropského cizince ze země Franků, obchodníka, občasného písaře, a především poutníka do Svaté země. Šimon strávil na cestách mnohem delší čas než ostatní profesionální cestovatelé a poutníci; jeho zápisky proto odhalují jinakost v trochu odlišných konotacích, než jaké byly obvyklé v rámci dominantního diskursu 19. století. Šimonův „svět“ těsně přes jeho zánikem o několik století později shodou okolností zdokumentoval český cestovatel Josef Wünsch.

Pravidla

Prosíme účastníky, aby si v úterý/ve středu zašli na PCR test a u vchodu předložili jeho výsledek. Kromě toho budeme kontrolovat také potvrzení o očkování nebo o prodělané nemoci (max 180 dní). Zároveň prosíme všechny, aby se u vchodu zapsali na seznam hostů. Chceme předcházet případným problémům. Děkujeme za pochopení.

Výzdoba a občerstvení DIY

Akce proběhne ve sklepení pod hlavním sálem, který si musíme vyzdobit. Přineste plakáty, koberce, vonné tyčinky, gauče, židle, vařič a hrnec na svařák,… Prostě BYOB. Co si nepřineseme, to nemáme. Tak nebuď labuť a vem, co máš. 🙂 Abychom věděli, co kdo přinese, vytvořili jsme tuto sdílenou tabulku. Do ní také uveďte, jaké dobroty/pití budete schopni zajistit.

50CZK (příspěvek na erární nápoje a občerstvení)